Aktivitete njoftime

Konferenca e 13-të Ndërkombëtare Rinore e ASECUt dhe Shkollës Verore – dita I&II

Në Ditën e Parë dhe të dytë të Konferencës së 13-të Ndërkombëtare Rinore e ASECUt dhe Shkollës Verore, zhvilluar dhe mbështetur nga Universiteti “Ismail Qemali” Vlorë, Qendra e Studimeve Ndërdisplinore për Zhvillim Rajonal.

Organizimi I eventit u bë në bashkëpunim të suksesshëm me Rrjetin e  Universiteteteve ASECU  dhe RDC.

• Prof. Dr. Aurela Saliaj, Rektore e UV përshëndeti me një fjalim të shkurtër zhvillimin e konferencës dhe uroi pjesëmarrësit për një fillim të mbarë të eventit, të mirëpritur nga UV.
  • Gjithashtu, Prof. Grigoris Zarotiadis ,President I rrjetit ASECU përshëndeti konferencen me një fjalë të shkurtër duke falenderuar pritësit si dhe uruar pjesëmarrësit për një Konferencë të suksesshme.
  • Rezarta Sinanaliaj zhvilloi dhe prezantoi një hyrje në lidhje me programin e Shkollës verore dhe të konferences rinore të 13-të Asecu.

Sesioni pasardhës përfshiu leksione të bukura dhe interesante për të rinjtë, me karakter shkencor nga:

• Grigoris Zarotiadis, President of ASECU, Aristotle University of  Thessaloniki, Greece, me titull:  Volume of Transactions and Potential Monetary Base “History and perspectives of monetary development in the era of  virtual economy”
  • Dr. Fatmir Memaj, University of Tirana, Albania “Demographic Statistics as a Tool for  Supporting Labor Market Statistics &  Policies”
  • Jalal Atai, Breda University of Applied and Sciences, Breda, the Netherlands me titull “The Destruction of Buddhas: Dissonant Heritage, Religious or Political Iconoclasm”
  • Prof. Asoc. Enkeleint Mëhilli, UV, “Tobacco control and policies to help people to quit it”.

Pranë qytezës studenti me pjesëmarrjen e  studentëve nga 7 vende te botës në rajonin e rrjetit Asecu dhe Europës e Ballkanit u zhvilluan aktivitete te ndryshme.