Thirrje për punime në Konferencën Rajonale “Exploring Dimensions of Public Management, Policy, and Administration across Diverse Sectors”   4 October 2024, LH4, SEEU, Tetovo, North Macedonia

Thirrje për punime në Konferencën Rajonale

4 October 2024, LH4, SEEU, Tetovo, North Macedonia

Në kuadër të projektit “Exploring Dimensions of Public Management, Policy, and Administration across Diverse Sectors” financuar nga WBF, referuar Thirrjes së 6-të për Propozim Projekti, organizohet konferenca Rajonale “Exploring Dimensions of Public Management, Policy, and Administration across Diverse Sectors”.

Konferenca organizohet nga Fakulteti i Shkencave Sociale Bashkëkohore në UEJL në bashkëpunim me Fakultetin e Administratës Publike, Universiteti i Sarajevës; Fakulteti i Administratës Publike, Kolegji AAB; Fakulteti i Shkencave Politike, Universiteti i Beogradit; Fakulteti Ekonomik, Universiteti “Ismail Qemali” Vlorë; dhe Fakulteti i Studimeve Administrative dhe Evropiane (FDES), Podgoricë. Ky projekt financohet nga WBF në kuadër të Thirrjes së 6-të për Propozim Projekti.

Konferenca synon të nxisë diskutime mbi rritjen e bashkëpunimit ndërmjet fakulteteve të administratës publike në rajon dhe të trajtojë çështje që lidhen me qeverisjen, qëndrueshmërinë dhe administratën shtetërore. Duke bashkuar institucione akademike nga Ballkani Perëndimor, konferenca do të ofrojë një platformë për diskutime kuptimplote, shkëmbim njohurish dhe zhvillim të zgjidhjeve praktike për sfidat e identifikuara. Konferenca është krijuar për të nxitur bashkëpunimet në të ardhmen dhe për të formësuar implikimet e politikave duke krijuar një rrjet rajonal të fakulteteve të administratës publike, duke gjeneruar rekomandime për politika, duke nxitur partneritete ndërmjet sektorëve, duke identifikuar fushat për ndërtimin e kapaciteteve dhe duke eksploruar mundësitë për projekte të përbashkëta kërkimore dhe aplikime për financim. Rezultatet pritet të kenë një ndikim të qëndrueshëm në rajon, duke ndikuar në reformat e politikave, duke përmirësuar praktikat e qeverisjes dhe duke ngritur cilësinë e shërbimeve publike.

Abstraktet duhet të dorëzohen në anglisht dhe nuk duhet të kalojnë 300 fjalë. Ju lutemi dërgoni abstraktin tuaj në adresen v.besimi@seeu.edu.mk

Datat e rëndësishme:

• Afati i fundit për dorëzimin e abstrakteve: 19 gusht 2024